Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

(… z diplomovej práce Petra Gašparíka)
…Zachovať si odstup je v dnešnom informačnom chaose naozaj ťažké. „Chaos sa stal nielen teóriou, ale aj metódou…“ (Gleick,1987, str. 38). Informačný chaos, pretlak správ, kde ďalšia informácia prekrýva predošlú ešte skôr, ako sme ju stihli spracovať, sa stal doménou našej doby.

Tento informačný chaos v nás vyvoláva nepokoj a aj preto máme sklon prijímať zjednodušujúce rýchle riešenia, ktoré v nás názorový zmätok aspoň na chvíľu potlačia. V dnešnom informačnom svete totiž: „Zjednodušenie sa maskuje za komplexnosť, ilúzia sa maskuje ako realita, text sa maskuje ako kontext a kvantita sa maskuje ako kvalita (Taylor, 1997, A, str. 13). Podobný chaos a neporiadok vládne aj v medzinárodných vzťahoch, „väčšina analytikov by súhlasila, že tam je poriadok, ktorý sa maskuje ako neporiadok“ (Taylor, 1997, A, str. 12).Veľa stratégov si uvedomuje, že tam kde vládne zmätok a chýba kľúč k pochopeniu systému, sa dajú ľahšie presadiť vlastné zjednodušujúce predstavy typu my (nech už si pod my predstavujeme čokoľvek, my sme tí dobrí) a oni (tí druhí, teda tí zlí)…